Klimatyzacja centralna w domu to system kanałowy, klimakonwektor chłodniczy lub wielostrefowy system VRF wykorzystywany do utrzymywania komfortowej temperatury w dużych obiektach. Klimatyzacja jest zapewniana przez silny strumień powietrza, który jest równomiernie rozprowadzany w różnych pomieszczeniach. Jest to nowocześniejszy, wydajniejszy i bardziej funkcjonalny system centralnej klimatyzacji niż konwencjonalne klimatyzatory domowe.
Systemy te oczyszczają, ogrzewają lub chłodzą napływające powietrze zewnętrzne. Oczyszczone powietrze jest następnie rozprowadzane w wymaganej temperaturze po całym budynku za pomocą systemów kanałów wentylacyjnych.
Instalacja wymaga regularnej konserwacji. Typowe zastosowania to szpitale, centra handlowe, lotniska, biurowce i inne budynki z dużą liczbą pomieszczeń o różnych rozmiarach. Możliwe jest jednak również wykorzystanie systemów do stworzenia optymalnego mikroklimatu w dużych domach, lub w domach jednorodzinnych.
Klimatyzacja centralna w domu — zasady pracy
Centralna klimatyzacja składa się z:
- Klimatyzatora centralnego;
- Filtra powietrza odpowiedzialnego za oczyszczanie powietrza nawiewanego;
- Chłodnicy powietrza na bazie freonu lub wody;
- Elektrycznego lub wodnego podgrzewacza wody;
- Sekcji wentylatora i tłumika dźwięku.
Zasada działania jest następująca. Część wentylatorowa zasysa powietrze zewnętrzne, które najpierw przechodzi przez system filtracji. Następnie powietrze jest nawilżane lub osuszane. Do nawilżania stosuje się specjalny nawilżacz, a do osuszania — kondensat opadający na powierzchnię klimakonwektorów.
Następnie powietrze jest schładzane lub ogrzewane klimatyzacją. W większości przypadków do chłodzenia stosuje się specjalne ciecze lub wodę, a do ich doprowadzenia do systemu klimatyzacji wykorzystuje się urządzenie chłodnicze. Powietrze jest ogrzewane głównie przez pompę ciepła lub element grzewczy.
Po przefiltrowaniu powietrza i uzyskaniu odpowiedniej temperatury jest ono wypuszczane do pomieszczeń. Powietrze wywiewane jest usuwane z pomieszczeń przez wentylator odśrodkowy i sieć kanałów, a następnie odprowadzane do atmosfery.
Klimatyzacja centralna w domu jednorodzinnym to złożony system, który jest dostosowany do indywidualnych potrzeb danej nieruchomości. Pod uwagę brane są dziesiątki różnych czynników: wielkość domu, liczba kondygnacji, liczba i wielkość pomieszczeń, warunki pogodowe i wiele innych.

Jakie są centralne systemy klimatyzacji?
Istnieje kilka typów centralnych systemów klimatyzacyjnych: recyrkulacyjne, z odzyskiem ciepła i z bezpośrednim przepływem. Ponadto wszystkie centralne systemy klimatyzacyjne dzielą się na dwie duże grupy:
- Jednostrefowe. Stosuje się je wyłącznie w przypadku konieczności stworzenia komfortowego mikroklimatu w jednym dużym pomieszczeniu. Pojemność takiej jednostki jest w zupełności wystarczająca do skutecznego wykonania zadania. Oczywiście takie jednostki nie są stosowane w domach prywatnych.
- Wielostrefowe. Dokładnie wielostrefowe klimatyzatory centralne są instalowane w domkach letniskowych i domu jednorodzinnym. Mogą zapewnić komfortowe warunki w dużej liczbie pomieszczeń o różnych strumieniach ciepła.
Klimatyzacja centralna w domu jednorodzinnym — cechy szczególne
Centralne klimatyzatory to nie tylko urządzenia chłodzące. Spełniają one różne pożyteczne funkcje i są ogólnie odpowiedzialne za tworzenie komfortowego środowiska życia:
- Usuwają one kurz i inne zanieczyszczenia z powietrza zewnętrznego, usuwając do 90% zanieczyszczeń mechanicznych;
- Nawilżają lub osuszają powietrze, w zależności od warunków pogodowych i ustawionych parametrów pracy;
- Oczyszczają powietrze;
- Ogrzewają lub chłodzą masę powietrza, a tym samym utrzymują określoną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i w całym domu;
- Funkcjonują one jako system wentylacji nawiewnej lub wywiewnej, dzięki czemu nie ma potrzeby instalowania dodatkowego systemu wentylacyjnego.
Wybór i montaż centralnej jednostki klimatyzacyjnej powinien być wykonywany wyłącznie przez kompetentnych specjalistów. Przy wyborze parametrów instalacji należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Biorąc pod uwagę, że klimatyzator jest używany w domu prywatnym, należy wybrać projekt z odpowiednią wydajnością i sprawnością energetyczną.
Zazwyczaj centralny system klimatyzacji jest wybierany i projektowany już na etapie budowy domu.

Korzyści wynikające z zastosowania centralnej klimatyzacji
Тawet jeśli wentylacja w budynku mieszkalnym jest dobra, w pokojach może być bardzo gorąco i duszno. Rozwiązaniem tego problemu jest zainstalowanie klimatyzacji.
Centralny system klimatyzacji nie wymaga instalacji niezbyt ładnych jednostek zewnętrznych, które psują estetyczny wygląd budynku.
Obecność centralnej klimatyzacji może zapewnić mieszkańcom komfortowe warunki życia. I to jest niewątpliwa zaleta tego systemu. Niezależnie od tego, jaka temperatura panuje za oknem, w pomieszczeniach zawsze będzie panował przyjemny mikroklimat. Systemy te mają jednak również wady.
Wady centralnych systemów klimatyzacji
- Jeśli system wentylacji i klimatyzacji nie jest konserwowany w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie, mogą się w nim rozwijać szkodliwe bakterie i mikroorganizmy, które negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w obsługiwanych pomieszczeniach.
- Zwiększone obciążenia elektryczne i termiczne budynku. Dla większości dużych miast wzrost ten jest tak dużym problemem, że w niektórych przypadkach trzeba zrezygnować z systemów wentylacji i klimatyzacji ze względu na niemożność uzyskania od dostawców niezbędnej mocy.
- Jeśli czynnik chłodniczy R410A zostanie uwolniony do środowiska, przyczyni się do globalnego ocieplenia i zniszczenia warstwy ozonowej.
Temperatura w pomieszczeniach jest często regulowana „na maksa”, co może prowadzić do zimna w lecie przy korzystaniu z klimatyzatora. Zaleca się, aby temperatura w pomieszczeniu była niższa o nie więcej niż 6°C od temperatury otoczenia. W większości przypadków rozwiązanie to jest realizowane za pomocą automatycznej regulacji. Najprostszym przykładem jest sterowanie klimatem w samochodzie i klimatyzacją w samochodzie. W pierwszym przypadku temperatura jest regulowana automatycznie, natomiast w drugim klimatyzacja pracuje zawsze przy maksymalnym chłodzie.
Z reguły decyzja o tym, czy dom będzie wyposażony w taki system, podejmowana jest na etapie projektowania budynku. W końcu główne elementy takiego klimatyzatora są instalowane oddzielnie. Znajdują się w przestrzeni pod dachem domu. Dlatego wykonanie centralnej klimatyzacji będzie nieco utrudnione, jeśli nie jest ona zainstalowana, a dom jest eksploatowany. Główny inżynier może zabronić wykonywania takich prac.
Na przykład skropliny nie mogą być odprowadzane na zewnątrz, lecz muszą być odprowadzane przez system odwadniający mieszkania. Ponadto w budynku może po prostu brakować miejsca na zainstalowanie takiego systemu. Jeśli jednak większość mieszkańców budynku chce mieć centralną klimatyzację i jest skłonna za nią zapłacić, należy zwrócić się do firmy zarządzającej budynkiem — być może uzyskamy zgodę.
Taka klimatyzacja w domu jest super, szczególnie w mieście, gdy jest gorąco, ale strach otworzyć okno, żeby nie wpuścić tych wszystkich spalin do i tak dusznego mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, żeby regularnie ją czyścić i dbać. Bo brudna klima może tylko narobić szkód, głównie zdrowotnych.